OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Správanie králikov‚ Reč tela

Správanie králikov‚ Reč tela...

Králiky spolu komunikujú pomocou reči tela, špecifickými spôsobami správania a tiež vydávaním zvukov. Dávajú najavo spoje pocity a škála ich prejavov je pekne široká. Ak chcete byť dobrým chovateľom králičkov, musíte ich reči porozumieť.
OČUCHÁVANIE
Králik sa riadi pomocou pachov. Očuchávanie používa ako formu pozdravu. Očuchaním zistí, či patríte do jeho rodiny, alebo ste niekto nový.
Pošťuchovanie ňufáčikom
Môže sa jednať o pozdrav, ale pravdepodobne Vám králiček hovorí, aby ste sa mu venovali, hladili ho.
Odstrkovanie ňufákom
Keď chcete zajačika pohladiť, niekedy sa Vám stane, že Vám ruku ňufákom odstrčí preč. Znamená to, že nemá náladu na hladkanie, nepáči sa mu to... Hovorí Vám, aby ste ho na chvíľku nechali na pokoji.
Olizovanie
Keď Vás králiček oblizne, máte vyhrané. Znamená to, že Vás má rád. Králiček olizovaním prejavuje svoju náklonnosť. Králiky venujú olizovaniu a maznaniu veľa času aj medzi sebou. Sú to veľmi družné zvieratká. Olizovanie funguje aj ako poďakovanie. Králiček olizovaním ďakuje, že ste k nemu boli dobrí.
Okusovanie
Králik používa svoje zúbky aj ako nástroj na preskúmanie okolia a predmetov. Môže sa stať, že aj Vás občas jemne uhryzne.
UMÝVANIE SA
Králiky sú veľmi čistotné a každý deň sa niekoľkokrát umývajú, rovnako ako mačky. Olizujú sa jazykom, prípadne si naslinia predné nohy a tými sa potom umývajú.
Panáčkovanie
Králiky sú strašne zvedaví tvorovia. Neustále chcú mať prehľad o tom, čo sa okolo nich deje. V prírode to je pre nich nutnosť. Potrebujú rýchlo zistiť nebezpečenstvo, aby sa mohli navzájom varovať a rýchlo utiecť pred prípadným dravcom. K tomu, aby mali lepší rozhľad si často stúpajú na zadné a rozhliada sa na zadných nôžkach. Je to ich prirodzené správanie.
Značkovanie
Králiky sú veľmi teritoriálne. Každý králiček má svoj životný priestor, teritórium, ktoré si stráži. Aby dal ostatným králikom najavo, že tu to patrí jemu, svoje teritórium si značkuje. Králiky k značkovaniu používajú svoje bobečky a moč a hlavne žľazy pod bradou. Značenie potom prebieha tým, že králiček otiera bradu o veci, ktoré si nárokuje a ktoré patria do jeho teritória. Značkovanie pomocou žliaz pod bradou nezapácha a tak s tým nebýva problém. Oveľa horšie je značkovanie močom. To je markatné v období puberty najmä ak chováte pohromade, alebo v jednej miestnosti viac samcov, alebo viac samíc. Jedinou možnosťou ako tomu zabrániť je kastrácia alebo oddelený chov králičkov. Každý králik musí mať jasne vymedzené svoje teritórium a nesmie mu do neho chodiť cudzí králik.
 
Ležanie na BOKU
Králik často spí v polohe na boku, s nôžkami natiahnutými pred sebou. Často uvidíte zajačika ako sebou ničoho nič na bok "sekne". Nebojte, znamená to len, že je unavený a chce si trochu zdriemnuť.
 
Hrabanie
Hrabanie je prirodzený králičí reflex. V prírode sú králiky zvyknuté si vyhrabávať nory. V zajatí to pre nich nemá význam, ale reflex a potreba hrabať im zostala. Ale hrabanie môže znamenať aj niečo iné. ..Keď králiček hrabe v klietke len tak, do plastu, môže to znamenať, že sa chce ísť prebehnúť, chce sa z klietky podhrabať. Keď hrabe v králičom záchode, môže to znamenať viac vecí, záchod mu môže smrdieť, alebo mu nevyhovuje použitá podstielka. U samíc to môže byť znamenie gravidity. Kvôli hrabaniu je dobré králikom zaobstarať špeciálnu nádobu s pieskom, kde si môžu hrabať dosýtosti.
 
ZHROMAŽĎOVANIE SENA A vyšklbávanie srsti
Keď je samica králika gravidná, začne stavať hniezdo kam mláďatá porodí. Hniezdo tvorí zo zmesi sena a chlpov, ktorá si vytrháva z tela. Samice zbiera seno do papuľky tak, že jej trčia z oboch strán. Niektoré nekastrované samice to robia, aj keď gravidné nie sú, majú tzv. Falošnú graviditu. Po pár dňoch je to väčšinou prejde.
 
Vyskakovanie
Najmä mladí zajkovia si radi len tak pre radosť vyskočia. Dávajú tým najavo svoju radosť z pohybu, radosť z voľnosti.
 
Dupanie
Keď má králik strach a zbadá nebezpečenstvo, dupe hlasno zadnými nohami. Varuje tak ostatné králiky. Vo väčšine literatúry o králikoch sa tento prejav správania spája len so strachom. Z našej skúsenosti s králikmi ale vyplynulo, že dupú tiež keď sa im niečo nepáči, sú naštvaní. Keď má králiček naozaj strach, dupanie sa spojí s ďalšími prejavmi správania. Králiček sa divne prikrčí, je napätý, cíti a často zmätene pobehuje sem a tam.
 
ÚTOK
Keď robíte niečo, čo sa králičkovi nepáči, môže na Vás zaútočit, prednými nohami a zubami. Pozor, môže Vás tak nepríjemne poškriabať, alebo uhryznúť do krvi. Králiky to robia väčšinou keď im zasahujete do ich teritória (do klietky, králikárne) v čase ich prítomnosti, alebo keď sa im snažíte vziať misku s jedlom,taktiež to robia samičky ktoré majú mláďatká. Preto im klietku čistite len keď v nej nie sú. Zaútočte môže aj inak vychovaný a krotký králiček.
Prikrčenia sa k zemi
Keď pozorujete dva králiky, často sa k sebe prikrčia hlavičkami s tým, že jeden má hlavičku pri zemi, nižšie než ten druhý. Znamená to, že mu dáva najavo svoju podriadenosť.
 
Behanie dokola,  A kopulačné pohyby
Ak chováte len jedného králička samostatne, a nemáte ho kastrovaného, ​​môže sa Vám stať, že Vás králiček začne uvedomiac si vec za potencionálného partnera a začne okolo Vás dokola pobehovať a vydávať brumkavé zvuky. To sú králičie pytačky. Snaží sa Vám dať najavo, že by sa chcel páriť. Môže sa tiež stať, že na Vás začne vyskakovať a robiť kopulačné pohyby. Pozor, toto nerobia len samce, ale aj samice. Riešením je zaobstarať králičkovi partnera opačného pohlavia, alebo ho nechať kastrovať.
Požieranie VLASTNÝCH Bobkov
Pre králiky je to úplne prirodzené. Nesnažte sa to králiky odnaučiť. Pre nich to nie je fuj, ale nutnosť. Králiček pojedá výlučky slepého čreva, ktorá obsahujú dôležité vitamíny, ktoré sa nestačili v tele vstrebať.
ZVUKOVÉ PREJAVY KRÁLIKA
Vŕzganie zúbkov - Keď králička hladíte a je mu to naozaj príjemné, môžete počuť ako jemne vŕzga zúbkami. Je to obdoba mačacieho vrnenia. Králiček tak dáva najavo, že je mu to príjemné.
Škrípanie zúbkov - Oproti jemnému vŕzganiu pri hladení, ktoré je skoro nepočuté, skrípanie určite budete počuť. Králiček dáva najavo, že ho niečo bolí. Často sa pri tom chová apaticky. Ak takú kombináciu správania spozorujete, navštívte so zajačikom veterinára.
Pišťanie - Najmä u malých králičkov môžete počuť  ich pišťanie, keď ich beriete do rúk. Znamená to, že má králiček obrovský strach.
Bzučanie samčeka: samček vydáva tieto zvuky ke´d dvorí samičke,prípadne ak nemá v okolí samičku ale je naviazaný na niekoho z rodiny, snaží si ho nahovoriť na párenie :-)